Yangın Durdurucu Boru Kelepçesi (Tekli ve Çoklu Boru Kelepçeleri) - Profire

İçeriğe git
PASİF YANGIN DURDURUCU ÜRÜNLER
YANGIN DURDURUCU BORU KELEPÇELERİ
Yangın durdurucu boru kelepçeleri, çeşitli plastik boruların zeminler veya duvarlar yoluyla geçtiği  penetrasyonların yangın dayanım bütünlüğünü korumak üzere tasarlanmıştır.

Yangın durdurucu boru kelepçesi, intümesan özellikli yapıda olup yangına maruz kalması durumunda mevcut hacminin 30-50 katı arasında genleşerek, yanıcı borunun eriyerek ortaya çıkaracağı boşluğu tamamen kapatma yeteneğine sahiptir. Yangın kelepçesi ilgili noktaja uygulandıktan sonra bina ömrü kadar hizmet verebilecektir. Fakat çeşitli deprem vb. gibi dış etkilere maruz kalması durumunda da hizmet ömrünü sürdürebilmesi için, boru kelepçesinin çap ölçülerine göre değişen miktarlarda belirli noktalardan duvar veya zemine sabitlenmelidir.

Yangın durdurucu boru kelepçelerin 120 dakika yangın dayanımı sağlayabilmesi için, duvar üzerindeki boru geçişlerinde duvarın her iki tarafından, döşeme üzerinden olan boru geçişlerinde ise döşeme altından uygulanarak ve ana malzemeye uygun bağlantı dübelleri kullanılarak belirli noktalardan mutlaka sabitlenmelidir.

Yangına dayanımlı boru kelepçesi, yangına dayanımlı mastikler ile birlikte kullanıldığında, mevcut penetrasyon üzerinde tamamen alev ve duman yalıtımı sağlamaktadır. Mastik ile birlikte kullanılmadığı durumlarda tam anlamıyla sızdırmazlık sağlayamayacağından, kelepçenin genleşme sürecinde oluşabilecek soğuk duman ve gaz geçişlerine izin verecektir.

Yangın Durdurucu Boru Kelepçesi
Yangın Durdurucu Kelepçeler
Tekli Boru Kelepçesi
Çoklu Boru Kelepçesi
Tekli ve çoklu boru kelepçeleri temel olarak aynı amaca hizmet etmektedirler. Fakat boru çaplarının tam olarak belirlenemediği durumlarda çoklu kelepçeler yerinde ölçü alınarak ayarlanabilme imkanı sağladığından uygulama kolaylığı imkanı sunmaktadır.

Çoklu kelepçeler 40 mm - 200 mm çapa kadar olan yanıcı borularda uygulanabilir .
Tekli kelepçeler ise 32 mm - 550 mm çapa kadar olan yanıcı borularda onaylı uygulama imkanı sunar.
TELİF HAKKI © 2014-2017 PROFIRE, TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
TELİF HAKKI © 2014-2017
PROFIRE, TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
İçeriğe dön