Deniz Kaplamaları ve Denizcilik Boyaları - Profire

İçeriğe git
ENDÜSTRİYEL BOYA VE KAPLAMA
DENİZ KAPLAMALARI VE BOYALARI
Deniz boyaları ve kaplamaları ticari ve askeri gemilere (tuzlu ve tatlı su için), açık deniz petrol platformları gibi sabit ve yüzen deniz yapılarına, eğlence tekneleri ve yatlara uygulanır.

Deniz boyaları en iyi korumayı sağlamak için belirli işlevsel özellikler ile birlikte tasarlanmıştır. Gemilerin ve yatların özel alanları su hattının üstünde ve altında kullanım için özel olarak formüle edilmiş deniz kaplamaları gerektirir.
Yosun oluşmasını önleyen kaplamalar olarak adlandırılan özel deniz kaplamaları gemilerin su altı bölgelerine uygulanan zehirli boya deniz organizmalarının büyümesini azaltarak geminin enerji ve yakıt tüketim ihtiyacını azaltır. Antifouling boyalar aynı zamanda eko-verimlilik avantajları taşır. Uygulandıklarında, sera gazı ve diğer emisyonları ortalama %9 oranında azaltabilirler - küçük bir başarı sayılmaz, çünkü küresel sera gazı emisyonlarının %2-4’ü denizcilik sektöründe doğmaktadır.

Yosun oluşmasını önleyen kaplamalar, deniz ortamlarının istilacı türlerin yayılmasından korunmasında önemli bir rol oynamaktadır: artan dünya ticareti ve malların okyanuslar boyunca ve kıyı şeridinde taşınması, önceleri deniz yaşamına zararlı olan organizmaların kullanan boyalar ve gemi altına yapışarak taşınan istilacı tür organizmalar nedeniyle tehlike altında olsa da günümüzde güvenli biyositleri kullanan zehirli boya kaplamaları, değerli ekosistemleri bu yıkıcı biyolojik kirlenme ve istilacı tür tehditlinden korumaktadır.

Son birkaç yıldır deniz kaplamaları segmentinde ortaya çıkabilecek en önemli gelişme, son 40 yıldır zehirli boya kaplamalarında temel aktif madde olarak kullanılan TBT bileşiklerinin yasaklanmasıydı. IMO’nun (Uluslararası Denizcilik Örgütü) bir kararına dayanarak, bu bileşikleri içeren kaplamaların üretimi ve satışı Ocak 2003'te yasaklandı, hali hazırda var olan boyaların ise Ocak 2008'den itibaren değiştirilmesine karar verildi.

Bakır esaslı kaplamalar TBT bazlı deniz kaplamaları için iyi bir alternatif olurken, havzalarda çözünmüş metallerin birikmesi endişeleri üzerine formülasyonu bakır esaslı sistemlerden uzaklaştırdı. Aslında, bu değişim, biyosit içermeyen kirlenme önleyici kaplamalar gibi yenilikçi çözümler aramaya başlanmasına sebep olmuştur.

Marine kaplamaları pazarının sağlığı ve başarısı için önemli faktörler arasında deniz tesisleri ve tankerlerde kullanılan deniz boyaları talebini önemli ölçüde etkileyen petrol fiyatları bulunmaktadır. Diğer önemli göstergeler arasında savunma harcamaları ve deniz yoluyla ticaretin ve gemi inşa seviyeleri yer almaktadır. Tekne satışı ve kullanılan teknelerin sayısı birincil etkendir.
TELİF HAKKI © 2014-2017 PROFIRE, TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
TELİF HAKKI © 2014-2017
PROFIRE, TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
İçeriğe dön